Igen i år har der været mere end 1.500 elever tilmeldt Dansklærerforeningens oplæsningskonkurrence, HCA 2010. Semifinalerne er ved at blive afholdt, og en af dem kan nu ses på Dansklærerforeningens web-tv.
22. marts 2010 kl. 09:00
Igen i år har der været mere end 1.500 elever tilmeldt Dansklærerforeningens oplæsningskonkurrence, HCA 2010.
Elever i landets 7. klasser holder liv i gamle HC Andersen, sådan som han netop er mest levende – ved højtlæsning.
Der lægges stor energi og indlevelse i højtlæsningen fra elevernes side. De finder ud af hvor svært det er at læse højt, og hvor gode de gamle Andersen-tekster er.
I februar og marts er der landet over blevet afholdt semifinaler, og på
Dansklærerforeningens web-tv kan man se semifinalen fra Søndermarkskolen på Frederiksberg.
Finalen afholdes i børnekulturhuset ”Fyrtøjet” i Odense den 7. april, Hans Jensens Stræde 21, kl. 12-16.
Til finalen vil der også blive fundet en vinder blandt de lærerstuderende som har deltaget i HCA 2010 for lærerstuderende.
Målet med konkurrencen er at styrke de unges læsning, deres kendskab til HC Andersen og at give dem en god oplevelse med noget lidt ældre litteratur – som mange alligevel kender.
Konkurrencen er blevet afholdt siden 2003 hvor HC Andersen-Samfundet i København sammen med Dansklærerforeningen afholdt den som optakt til HC Andersen-året i 2005. Siden har Dansklærerforeningen overtaget projektet.
Til finalen i Odense vil Pia Nielsen, bestyrelsesmedlem i Dansklærerforeningen, Claus Tilling, formand for HC Andersen-samfundet, og Helge Christiansen, tidligere danskkonsulent og mangeårig anmelder af materialer for fagbladet
Folkeskolen, være til stede som dommere.