Tilbage

Nye perspektiver 2026

Dansklærerforeningens sektion for gymnasielærere udbyder kurset Nye perspektiver. Kurset har fokus på at præsentere en vifte af nye didaktiske, tematiske og inspirerende tilgange til danskfagets tre perspektiver.

Kurset opdaterer den erfarne dansklærer med nye perspektiver på undervisningen i de gymnasiale uddannelser i fagets samspil mellem de tre områder i dansk. Sigtet er at give danskfagets bud på, hvordan vi kan motivere og løfte unge fagligt og samtidig bibringe dem dannelse, der klæder dem på til at møde verden.

Du kan høre bud på, hvordan vi på en vedkommende måde kan undervise i nordisk litteratur ved Lotte Prætorius, lektor i dansk på Hasseris Gymnasium og projektleder i Nordspråk. Derefter kommer lektor i dansk, Helle Juul Carlsen, fra Roskilde Gymnasium og laver en workshop i, hvordan du kan arbejde med affektteori og undersøgende litteraturlæsning. Eftermiddagen på førstedagen byder på et oplæg om feministisk læsning foretaget af mænd ved Mikkel Thorup, professor ved Institut for Kultur og Samfund på Aarhus Universitet. Aftenens underholdning er “Broderisten”, Trine Runge Jessen, der præsenterer badass broderi, hvor du kan lære at brodere et rygmærke til din højhalsede dansksweater. På andendagen præsenterer Kasper Lezuik Hansen, lektor i dansk på Gefion Gymnasium, et sprogligt perspektiv, der sætter fokus på metaforer i undervisningen. Mons Bissenbakker fra Nordisk på KU viser os, hvordan nye tendenser ift. seksualitet og køn gør, at vi i dag kan tale om Det transmoderne gennembrud. Oplægget fungerer som optakt til forfatterbesøg af Luka Holmegaard, hvis forfatterskab kredser om netop kønsidentitet, men også om det store spørgsmål: Hvordan forstår og konstruerer vi det, vi kalder virkeligheden?

Kurset Nye perspektiver vil indeholde workshops, vidensdeling, teoretiske og praksisnære oplæg. Kurset byder endvidere på en gåtur i smukke Kolding.

 

Matilde Malmberg
Kontakt

Matilde Malmberg
mm@paderup-gym.dk