Hurra! Dansklærerforeningen fylder 135 år på søndag – Vind tre bøger efter eget valg!

Kære medlem af Dansklærerforeningen

Dansklærerforeningen har fødselsdag. Vi fylder 135 år. Det er en fin alder, må man sige. Dansklærerforeningen blev stiftet den 19. januar 1885 på Schneekloths Latin- og Realskole, som var beliggende på Værnedamsvej på Frederiksberg. Foreningens formål var dengang, som det stadig er i dag, drøftelsen af faglige spørgsmål af videnskabelig og pædagogisk art, dels et spørgsmål om fælles optræden fra dansklærernes side. Noget, der er særdeles vigtig ikke mindst nu, hvor de humanistiske fag er mere pressede, end vi har set det før. 

Med dit medlemskab er du med til at støtte op om, at vi også i fremtiden har et stærkt og levedygtigt danskfag, og det bør fejres. I anledning af dagen udlodder vi tre gode fødselsdagsgaver til vores medlemmer. 

***Tre heldig vindere kan vinde tre bøger hver, efter eget valg, fra dansklf.dk/shop***

For at deltage i konkurrencen skal du like opslaget her på vores Facebook og svare på følgende:

Spørgsmål: Dansklærerforeningen udsender i samarbejde med Dansklærerforeningens Forlag bogpakker to gange årligt – i foråret og i efteråret. Hvor mange procents rabat får medlemmer på nye udgivelser?
Du kan finde svaret på vores hjemmeside ►dansklf.dk/generelt-om-bogpakker

Skriv dit svar i kommentarfeltet.

NB! Er du ikke på Facebook, kan du sende svaret på dansklf@dansklf.dk mærket ”135 år”.

Vi trækker de tre heldige vindere tirsdag den 21. januar 2020. 

*Vinderne får tre bøger hver, efter eget valg, fra dansklf.dk/shop. 
(*Gælder kun medlemmer af Dansklærerforeningen).

Festlige hilsner
Dansklærerforeningen