Vidste du godt, at Dansklærerforeningen holder til i dette fine hus på Frederiksberg?


Her huses foreningens aktiviteter og det forlag, som foreningen ejer, og som udvikler og udgiver materialer og bøger til danskundervisning i grundskolen, på de gymnasiale uddannelser og på læreruddannelsen. 

Til daglig er huset arbejdsplads for ti mennesker plus nogle deltids- og løstansatte. Og det er dem, der sammen med foreningens bestyrelser og medlemmer, forfattere, illustratorer, grafikere og og og ... sørger for, at der kommer halvårlige bogpakker, kurser på stribe, årsmøder, debatindlæg og debatter, indspark til faglige aktiviteter, rådgivning til medlemmer, jævnlige tidsskrifter og alt muligt andet, som forhåbentlig kan understøtte dig som dansklærer.

Bliv medlem af Dansklærerforeningen

Se udgivelser

Se bogpakker

Se kurser

Se tidskriftet DANSK

Se tidskriftet DANSKNOTER